TikTok

Nagy sikerű közösségi oldal, ahol személyre szabott, rövid, zenés videókat lehet alkotni, és megtekinteni. Az alkalmazás felhasználói nagyrészt a 13-24 éves korosztályból kerülnek ki, akik egymás tartalmainak kedvelését követően üzenni is tudnak egymásnak.

A TikTokra a legtöbb közösségi oldalhoz hasonlóan a 13. életév betöltése után lehet regisztrálni, de ez nem jelenti azt, hogy az alkalmazás használói között nincs fiatalabb gyermek. Az életkort online nehéz ellenőrizni, így sok esetben akár 10 éves felhasználók is keresgélhetnek az oldal videói között. A tiltás gyakorlatilag lehetetlen (gondoljunk csak arra, hogy bármelyik okostelefonnal rendelkező osztálytárson keresztül hozzáférhetnek, ha nagyon akarnak), és káros is, hiszen így nem mer a szüleihez fordulni TikTokkal kapcsolatos problémáival a gyermek. Pedig különösen fontos a bizalom, az alkalmazáson történtek rendszeres megbeszélése: a fiatal korosztály miatt az oldalon gyakoriak a hamis profilt használó pedofil felhasználók, valamint a gyerek által feltöltött videók is könnyen manipulálhatóak bántó tartalommá.

Annak ellenére, hogy az alkalmazás Magyarországon is jelentősen elterjedt a kiskorúak körében, az oldal Súgóközpontjának szülői tájékoztatója nem elérhető magyar nyelven. Az alábbiakban megpróbáljuk összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat.

Biztonsági beállítások

A fiataloknak érdemes privátra állítani a profiljukat, és a videóikat is úgy megosztani, hogy csak követőik láthassák. Így megvédhetik magukat az idegenektől.
Azt is lehet szabályozni, kikkel kerülhet kapcsolatban gyermeked üzeneteken és videóra kapott válaszokon keresztül. Ezt az opciót gyermekünkkel közösen állítsuk át, hogy csak a barátok üzenhessenek (problematikus esetben a teljes kikapcsolás is lehetséges, így senki senki sem üzenhet gyermekünknek).
Bár ez nem nyújt teljes védelmet, beszéljük meg gyermekünkkel, hogy állítsák be: mások ne tölthessék le a videóikat. (Ettől függetlenül még képernyőről videót felvevő alkalmazások segítségével lementhetik a videókat és tovább is oszthatják).

Biztonságos profil

A TikTok figyelmeztet, hogy habár privátra állítottad a profilodat, az alapvető információk - fotó, név, bemutatkozás - mindenki számára láthatóak. Beszélgessünk gyermekünkkel, hogy miért fontos tartózkodnia a személyes információk megosztásától ezen a felületen! Külön hívjuk fel a figyelmét a teljes név, kor, iskola vagy a másik közösségi média profilokhoz tartozó link megosztásával kapcsolatos óvatosságra.

Felnőtt tartalom szűrő és időzár

A TikTokon van lehetőség jelszót beállítani a felnőtt tartalmak blokkolására (Restricted Mode). Időlimitet is lehet beállítani, például hogy egy nap maximum két órán át használhatja gyermeked az app-ot és utána már ne tudjon belépni (Screen Time Management).
Ez megkönnyebülést jelent a szülőknek és most biztosan sokan fellélegeztek, hogy csak ennyit kell tenniük és minden megoldódik. Sajnos a valóságban a felnőtt-tartalmak kiszűrésében nem bizonyul a leghatékonyabbnak ez a funkció. Ugyan limitálja a megjelent felnőtt tartalmak számát, de nem szűri ki őket teljesen. Így is könnyen elérhetőek videók, amikben káromkodnak, amik szexuális témájúak vagy zaklatóak. Ezért javasoljuk, hogy gyermekünk internetes jelenlétét elsősorban ne tiltással és szabályokkal irányítsuk, hanem bizalmat építsünk ki vele az élet e területén is.


Ha gyermekünk jelzi felénk, vagy mi magunk fedezzük fel, hogy egy felhasználó visszaélt gyermekünk által létrehozott tartalommal, vagy felkavaró, fenyegető, sértő üzenetet küldött neki, a felett nem kell és nem is szabad szemet hunyni, de a tartalom vagy üzenet szerzőjével sem érdemes leállni vitatkozni. A legokosabb és hatékonyabb eljárás, ha bármit, ami bántó, vagy bántó lehet jelentünk a oldal kezelőinek. Ezt a képen látható módon Felhasználó bejelentése/ Üzenet bejelentése lehetőségek segítségével tehetjük meg, a leírt módon. Amennyiben jogi útra szeretnénk terelni egy bántó tartalommal kapcsolatos ügyet, érdemes előzetesen képernyőfotót készíteni arról, hiszen a bejelentést követően bármikor eltávolíthatják azt az oldalról.

Forrás:

https://support.tiktok.com/hu/privacy-safety/for-parents-default

https://www.digitalhungary.hu/kozossegi-media/Egyre-inkabb-szamolni-kell-a-TikTokkal/9262/

https://thecybersafetylady.com.au/2019/02/is-tiktok-safe-for-kids/ 

Yolanda (Linda) Reid Chassiakos, Jenny Radesky, Dimitri Christakis, Megan A. Moreno, Corinn Cross and Council on Communications and Media. (2016). Children and Adolescents and Digital Media. Pediatrics, November 2016, 138 (5). 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el