Adatvisszaélés

Kutatások alapján a magyarok a leginkább nyugodtak az Európai Unióban online adataik biztonsága felől. Ennek ellenére a magyar internethasználók 12%-ának törték már fel e-mail vagy közösségi média fiókját, 10%-uk pedig online banki átverés áldozata volt az elmúlt 3 évben. A kutatást végző szakemberek szerint a legtöbb internetes oldal rizikós ilyen szempontból. Adathalászok, jelszavakat, érzékeny adatokat kérő gyanús felugró ablakok, és jelszófeltörő szoftverek fenyegethetik a gyanútlanul szörfölő internethasználót. Ezért fontos, hogy tudatosítsuk ezeket a veszélyeket, és tegyük meg ellenük, amit tudunk!
Bár az adatbiztonság témája nem kizárólagosan a közösségi oldalak problémája, sőt, de mivel a legkorábban ezeket kezdik el használni a kiskorúak, ide is kapcsolódik. Természetesen interaktív, chatablakos játékoldak esetében is igaz lesz a figyelmeztetésünk, amit meg kell értetni gyermekünkkel: bizalmas adatokat, lakcímet, telefonszámot, illetve felhasználói nevet és jelszót nem adunk meg ismeretleneknek, de ha lehet, ismerősöknek sem online felületen keresztül, hiszen sosem tudhatod, hogy nem egy feltört fiókról dolgozik egy csaló.
Az interneten szörfölő gyermekünket egyszerre kell megvédeni a negatív tapasztalatoktól és biztosítani neki a magánélethez és információkhoz való jogait. Ez az egyensúly a pozitív szülő-gyermek kapcsolatot is segíti, valamint azt, hogy az internet hasznosságát biztonságosan, ésszerű korlátok között élvezhesse a gyermek. Ha az online terek biztonságos használatáról alaposan tájékozódunk és időben elkezdünk erről beszélgetni gyermekünkkel, az azt is eredményezi, hogy ha gyermekünk esetleg mégis ilyesmi bajba kerül, bátrabban fog hozzánk fordulni segítségért, hiszen tudni fogja, hogy otthon vagyunk a témában, így képesek is vagyunk arra, hogy megadjuk ezt a segítséget.
A közösségi oldalaknak van saját adatbiztonsági tájékoztatójuk, és általában rendelkeznek külön kiskorúakra szabott beállításokkal (lásd az egyes alkalmazásokat leíró lapjainkon). Viszont vannak olyan általánosan igaz módszerek, amiket bevethetünk gyermekünk biztonsága érdekében.
